Kategoriat
Tulokset

Tulokset 2013: Degersjö-juoksu

292 juoksijalla Degersjössä tehtiin hienoisesti kävijäennätys.

7 kilometrillä Otto Loukkalahti paransi viimevuotista tulostaan vajaalla puolella minuutilla ja vei miesten sarjan ajalla 27:36. Naisissa Saara Nikander löi selvästi viimevuoden voittotuloksen ajalla 29:30. Naisten viidentoista vei Maria Söderström ajalla 59:20. Miesten viidellätoista voitto meni jälleen Sjundeå IF:lle ja voittaja oli Lauri Lipiäinen ajalla 55:14. Aivan viimevuotiseen Mårten Boströmin aikaan 54:00 ei kuitenkaan ylletty.

Tulokset:

T9) 1. Cilia Sandell, Ösk, 00:09:40, 2. Iris Hosio, Karjaan ura, 00:11:23, 3. Jennica Eklund, HIFK, 00:11:26, 4. Anastasia Aitio, FU-47, 00:12:52.

P9) 1. Kalle-Aukusti Räsänen, Karjaa, 00:09:18, 2. Jens Johansson, Fiskarsin tennis, 00:09:36, 3. Jooa Knaapinen, IF Raseborg, 00:10:12, 4. Einar Sundman, IK Trissan, 00:10:23, 5. Akseli Forma, Karjaan ura, 00:10:25, 6. Andreas Söderholm, Sjundeå IF, 00:10:29, 7. Jimi Johansson, Fiskarsin tennis, 00:10:33, 8. Markus Maronen, Lynx, 00:11:40, 9. Milo Knaapinen, 00:12:46, 10. Kustaa Forma, Karjaan ura, 00:13:09, 11. Anttoine Aitio, FU-47, 00:14:15, 12. Alvar Portman, FU-47, 00:15:31, 13. Andre Aitio, FU-47, 00:20:57.

T11) 1. Meeri Tanhuanpää, 00:10:51, 2. Sinja Knaapinen, IF Raseborg, 00:10:53, 3. Saima Loukkalahti, FU-47, 00:13:13, 4. Aurora Autio, FU-47, 00:13:53, 5. Pinja Huhtimo, 00:14:32, 6. Lotta Mäki-Jyllilä, 00:15:26, 7. Saga Protman, FU-47, 00:15:26, 8. Ronda von Bonsdorff, 00:21:48.

P11) 1. Wille Laitamäki, HiKi, 00:08:22, 2. Viktor Löflund, IF Raseborg, 00:08:24, 3. Olli Forma, Hiidenkiertäjät, 00:08:37, 4. Matias Maronen, Lynx, 00:09:23, 5. Kaapo Kallio, Kiskon kiskojat, 00:09:29, 6. Tuure Malmgren, IF Raseborg, 00:09:49, 7. Miki Leino, Renshin-kan, 00:12:11.

T13) 1. Kia Oilinki, Kenttäurheilijat-58, 00:08:39, 2. Enni Tanhuanpää, 00:10:32, 3. Aleksandra Rautiainen, Anga, 00:10:36, 4. Sara Tahvonen, FU-47, 00:11:18, 5. Sini Tahvonen, FU-47, 00:11:20, 6. Melina Leino, Renshin-kan, 00:12:09.

P13) 1. Valtteri Lång, 00:08:24, 2. Robert Johansson, 00:08:25, 3. Konsta Roos, 00:08:30, 4. Jyri Howie, 00:08:35, 5. Konsta Toivomäki, Rajamäen kehitys, 00:10:31.

T15) 1. Peppi Oksanen, Länsi-Uudenmaan urheilijat, 00:08:06, 2. Meri Alasaukko-oja, KU-58 Vantaa, 00:08:17, 3. Kaisa Syrjänen, 00:11:39, 4. Iida Raiskio, Vaulammin Kiusa, 00:12:39.

P15) 1. Samuel Mattila, Raasepori, 00:10:12.

T17) 1. Josefina Sundman, Åsarna IK, 00:33:31, 2. Jonna Pakola, Kosken Kaiku, 00:35:45, 3. Emma Skreslett, ÖSK, 00:40:45, 4. Stella von Bonsdorff, 00:41:35, 5. Sohvi Suominen, 00:48:31, 6. Linda von Bonsdorff, 00:49:26, 7. Elin Korin, BMK-84, 00:53:40, 8. Ines Korin, BMK-84, 00:53:41, 9. Sandra von Bonsdorff, 00:56:21.

P17)  1. Eemeli Suominen, Hiki, 00:29:12, 2. Markus Nikander, LUU, 00:30:53, 3. Dennis Rehn, OK Raseborg, 00:34:01, 4. Cedric Sandell, ÖSK, 00:35:40, 5. Robin von Bonsdorff, Esbo IF, 00:39:00, 6. Kasimir Penttilä, Turku, 00:46:06, 7. Eemeli Brooks, FU-47, 00:47:17.

N60) 1. Mirjam Tynkkynen, VSVU, 00:36:12.

M60) 1. Lauri Ollitervo, Old Horse, 00:33:25, 2. Esko Tynkkynen, VSVU, 00:33:52, 3. Reijo Auranen, Maskun Kataja, 00:36:53, 4. Markku Puranen, Valkeala, 00:38:44, 5. Esko Vähäkainu, Rahtarit ry, 00:40:55, 6. Elof Erlund, UF Kamraterna, 00:44:35.

N70) 1. Eila Annikki Nieminen, 00:41:17.

M70) 1. Viljo Komulainen, 00:38:29, 2. Keijo Koivula, SPOVE, 00:41:00, 3. Matti Turpeinen, Nu-Ki  Lohja, 00:45:34, 4. Antti Laakola, Maskun Kataja, 00:51:28, 5. Olavi Lampinen, 00:57:51.

N 7 km) 1. Saara Nikander, LUU, 00:29:30, 2. Sara Forsström, OK Raseborg, 00:30:55, 3. Veera Lehto, Helsingin Jyry, 00:31:03, 4. Heli Murto, Pulssit, 00:35:48, 5. Heini Nikander, LUU, 00:37:22, 6. Sanna Hosio, Karjaan Ura, 00:37:35, 7. Jennifer Lönngren, HIK, 00:39:29, 8. Mikaela Fiskars, OK Raseborg, 00:39:35, 9. Sirkka Niemelä, TYKS, 00:40:14, 10. Krista Alm, Lohja, 00:40:40, 11. Raija Suominen, Lohja, 00:41:25, 12. Kirsi Raiskio, Vaulammin Kiusa, 00:42:10, 13. Heta Ruusunen, -, 00:42:23, 14. Anni Lipitsä, Saarelaiset, 00:42:26, 15. Tiina Suni, Helsinki, 00:44:36, 16. Mia von Knorring, RUN4FUN.FI, 00:44:43, 17. Päivi Mattila, Raaseporin viini- ja juoksuseura, 00:47:54, 18. Kirsi Laatikainen, Siuntio, 00:48:09, 19. Terhi Simontaival, FU-47, 00:49:21, 20. Marjo Tanhuanpää, 00:50:06, 21. Katja Hakalax, Espoo, 00:50:07, 22. Nina Vritanen, Studio-Oksa, 00:51:43, 23. Emma Heiniluoma, Studio-Oksa, 00:51:52, 24. Riikkaliisa Aitio, FU-47, 00:54:43, 25. Linda Hakalax, Espoo, 00:56:39, 26. Sofia Kajatkari, Saarelaiset, 00:57:55.

M 7 km) 1. Otto Loukkalahti, IF Raseborg, 00:27:36, 2. Marko Veijalainen, Sjundeå IF, 00:28:14, 3. Pyry Ilmarinen, LUU, 00:28:32, 4. Hans Löflund, IF Raseborg, 00:29:50, 5. Gustavo Lönngren, HIK, 00:30:33, 6. Manne Suominen, HiKi, 00:31:27, 7. Antero Pulli, Pulssit, 00:31:31, 8. Mika Nieminen, 00:32:26, 9. Tuomas Suni, Helsingin Kisa-Veikot, 00:32:38, 10. Rami Heikkonen, FU-47, 00:32:42, 11. Joni Oilinki, Kenttäurheilijat-58, 00:33:05, 12. Rauno Autio, Karkki-Rasti, 00:34:19, 13. Stefan Enberg, IK Trissan, 00:34:25, 14. Olavi Heino, Hiidenkiertäjät, 00:38:09, 15. Jyrki Eklund, HIFK, 00:41:50, 16. Tommi Tanhuanpää, 00:42:10, 17. Kari Hakalax, Espoo, 00:42:11, 18. Harri Mäenpää, Tusculum, 00:43:21, 19. Zachris Sundell, Tusculum, 00:43:21.

Kunto 7 km) 1. Vilho Loukkalahti, IF Raseborg, 00:31:55, 2. Hannu Husu, Lohja, 00:34:21, 3. Kari Nieminen, Sorv-elektro oy, 00:35:14, 4. Juha Korpela, Kaverytkön Kipinä, 00:38:47, 5. Kai Kääriäinen, Team Ahma, 00:38:49, 6. Jan Täppinen, ÖSK, 00:39:34, 7. Ilkka Ojapalo, RR, 00:39:42, 8. Herkko Hautaniemi, 00:40:11, 9. Kari Suominen, FU-47, 00:40:32, 10. Rabbe Johansson, Raseborgs vin- och springsällskap, 00:41:10, 11. Miika Vehmas, Espoon Suunta, 00:41:10, 12. Heidi Sandell, ÖSK, 00:41:13, 13. Miia Leino, Helsinki, 00:41:18, 14. Antti Räsänen, Karjaa , 00:41:43, 15. Astra Francke, Espoon Suunta, 00:41:59, 16. Marja-Leena Nikander, Lohja, 00:43:18, 17. Juha Brandt, Maskun Kataja, 00:43:18, 18. Jan Malm, FBC Raseborg Knights, 00:43:42, 19. Ralf Holmberg, Ekenäs Tennisklubb, 00:44:09, 20. Lena Berglund, ÖSK, 00:44:25, 21. Tom Wicht, Ingå IF, 00:44:28, 22. Esa Alin, Kaarina, 00:45:05, 23. Eero Aalto, KK Länsi-Uusimaa, 00:45:22, 24. Risto Latva, Lohja, 00:46:21, 25. Nina Laukkanen, 00:46:25, 26. Jari Alhqvist, Billnäs, 00:46:44, 27. Robert Portman, FU-47, 00:46:58, 28. Rasmus Lúnden, 00:46:59, 29. Thomas Pökelmann, WT Handboll Veteran, 00:47:02, 30. Petri Hautaniemi, FU-47, 00:47:47, 31. Roger Söderberg, BF-78, 00:50:00, 32. Sari Huuskonen, FBC Raseborg Knights, 00:50:04, 33. Pia Saari, Sundsbergin Sudet, 00:50:05, 34. Marko Leino, Helsinki, 00:50:42, 35. Merja Sillanpää, Raaseporin Viini- ja Juoksuseura, 00:50:44, 36. Tommi Weckström, 00:50:45, 37. Juha Mäki-Jyllilä, 00:51:00, 38. Anneli Ojapalo, RR, 00:51:09, 39. Sanna Seppänen, Gålisjön Ponnistus, 00:52:30, 40. Jaana Hautaniemi, Hämeenlinna, 00:52:52, 41. Riikka Seppänen, Gålisjön Ponnistus, 00:52:52, 42. Petri Seppänen, Gålisjön Ponnistus, 00:52:53, 43. Veijo Laukkanen, 00:52:58, 44. Sonja Bäckman, OK Raseborg, 00:53:37, 45. Benny Forsström, OK Raseborg, 00:53:38, 46. Lasse+Ekku Lastuvuori, Hyvinkää, 00:53:45, 47. Catharina Borg-Wilén, 00:53:50, 48. Iitu Linna, Martinlaakson Pommi, 00:55:02, 49. Tuuli Weckström, 00:55:05, 50. Sirpa Ollikainen, Kivisenoja 2, 00:55:52, 51. Marjo Kari, 00:56:24, 52. Axel Hakalax, Espoo, 00:56:39, 53. Mia Haapanen, Lapinlahti, 00:56:40, 54. Kirsi Seppälä, 00:57:17, 55. Emmi Weckström, 00:57:30, 56. Katri Weckström, Torpan Torpedot, 00:57:31, 57. Usko Lind, Nurmijärvi, 01:00:37, 58. Ringa Raunisto, Gålisjön Ponnistus, 01:02:32, 59. Ronja Raunisto, Gålisjön Ponnistus, 01:02:32, 60. Kallio Wilhelmiina, Kiskon Kiskojat, 01:04:23,  61. Maronen Sanna, Lynx, 01:04:40, 62. Jennie Fagerholm, Karjaan Ura, 01:05:30, 63. Linda Fagerholm, Karjaan Ura, 01:08:21, 64. Jerker Fagerholm, Karjaan Ura, 01:08:23, 65. Jenny Asplund, SGF, 01:11:54, 66. Rehnberg Raija, SIF, 01:11:55, 67. Hannu Vuorinen, Tammela, 01:13:20, 68. Minna Hautaniemi, 01:14:58, 69. Tarja Kiiveri, FU-47, 01:14:58, 70. Esko Järvenkylä, FU-47, 01:16:25, 71. Annikki Malmgren, Inkoon Voima, 01:17:25.

N 15,5 km) 1. Maria Söderström, HIFK, 00:59:20, 2. Yvonne Gunell, Pargas IF, 01:09:11, 3. Anne Mäkelä, Sjundeå IF, 01:10:15, 4. Ulla Huuskonen, 01:23:21, 5. Piia Lipiäinen, Espoo, 01:24:32, 6. Nelli Juvonen, 01:24:54, 7. Eija Rantala-Sorsa, Muurlan vihuri, 01:27:33, 8. Charlotta Wallenius, 01:28:20, 9. Johanna Terenius, 01:31:57, 10. Kirsi Åkerlund, Esbo Synchrorunners, 01:47:28.

M 15,5 km) 1. Lauri Lipiäinen, Sjundeå IF, 00:55:14, 2. Mikko Patana, Hiidenkiertäjät, 00:55:47, 3. Magnus Hellström, Sjundeå IF, 00:56:40, 4. Janne Rauta, Kouvolan pojat, 00:58:33, 5. Riku Rauhaniemi, Salo, 00:59:37, 6. Edvard Sundman, Åsarna IK, 01:02:38, 7. Dan Öhman, Ingå IF, 01:06:19, 8. Rami Laitinen, 01:07:42, 9. Kevin Magnus, 01:08:21, 10. Niko Juvonen, 01:08:44, 11. Tommi Ynnilä, SiSu, 01:08:58, 12. Kaarel Ljäkin, Estonia, 01:17:36, 13. Jyri Joki, IK Busholmen, 01:17:49, 14. Mårten Hellman, Sibbo, 01:18:34, 15. Asko Linnakoski, 01:20:40, 17. Jouni Weckström, Torpan Torpedot, 01:21:10, 16. Hannu Tyyskä, 01:21:11, 18. Nuutti Kiiveri, Helsinki, 01:24:51.

N40) 1. Sari Mäkinen, 01:06:28, 2. Kati Kuivalainen , Kittilän urheilijat, 01:22:05, 3. Regina Kalenius, Karjaan Ura, 01:25:17, 4. Inca Viljakainen, Nokian Marathon Team, 01:28:15.

M40) 1. Manu Mutka, Sjundeå IF, 00:58:02, 2. Pontus Londen, Esbo-Seppä Marathon Team, 01:03:24, 3. Marko Loukkalahti, FU-47, 01:03:40, 4. Petri Kettunen, Kuusankosken Urheiluseura, 01:07:58, 5. Christofer von Bonsdorff, Esbo IF, 01:09:34, 6. Leif Haajanen, Ingå IF, 01:12:24, 7. Urpo Sorsa, Muurlan vihuri, 01:13:03, 8. Torsti Saikkonen, Helsinki Thriathlon, 01:13:09, 9. Stefan Fiskars, OK Raseborg, 01:13:17, 10. Mikke Maronen, Lynx, 01:13:50, 11. Niclas von Bonsdorf, 01:21:05, 12. Eero Jokinen, Turku, 01:27:52, 13. Marko Ylikoski, Lohja, 01:28:59.

N50) 1. Seija Nurmi, Kerkkoon urheilijat, 01:12:39, 2. Sirkka Sarkioja, Jorvin jolkuttelijat, 01:13:41, 3. Riitta Ynnilä, SuSi, 01:15:07, 4. Jaana Smedman, Espoo, 01:25:57, 5. Ulrika Haajanen, Ingå IF, 01:31:35.

M50) 1. Markku Virta, Loimaan Leisku, 01:02:08, 2. Pekka Leppänen, Mellilä, 01:07:55, 3. Karl Nilsson, Sjundeå IF, 01:11:42, 4. Andrew Calder, Mesikämmenet ry, 01:12:39, 5. Otto Frenckell, OK Raseborg, 01:13:27, 6. Pekka Kangasharju, inkoon voima, 01:14:28, 7. Pekka Kuivalainen, Kittilän urheilijat, 01:20:28, 8. Kari Pynnönen, Runners High Helsinki, 01:37:30, 9. Per Åkerlund, Esbo Synchrorunners, 01:42:34.

Kunto 15,5 km) 1. Mika Mäkirinne, Salon kaupunki, 01:07:48, 2. Stig Österholm, ÖSK, 01:08:22, 3. Toni Ruokolainen, FBC Raseborg Knights, 01:10:16, 4. Griffin Eileen, Ireland, 01:14:57, 5. Kimmo Huhtimo, Smart Horse, 01:15:15, 6. Tommy Korin, Peräkylän ponnistus, 01:17:26, 7. Jouni Moukolainen, Perniö, 01:18:22, 8. Sebastian Österholm, 01:19:16, 9. Järvenpää Altti, Kiskon Kiskojat, 01:19:53, 10. Ilkka Pekkala, Helsinki, 01:23:35, 11. Mika Ilomäki, FU-47, 01:24:39, 12. Henrik Sjölund, 01:24:50, 13. Sami Hautaniemi, Hämeenlinna, 01:25:00, 14. Minna Kupari, Vihti, 01:26:24, 15. Michael Lindblad, Raseborg, 01:29:50, 16. Patrik Holmström, 01:29:54, 17. Marko Toivo, Huittinen, 01:30:01, 18. Sanna Portman, FU-47, 01:33:39, 19. Marko Karppinen, Sundsbergin sudet, 01:34:00, 20. Jarkko Haapasaari, Sundsbergin sudet, 01:34:00, 21. Olivier Schmitt, Sveitsi, 01:35:07, 22. Göran Pulkkis, HGK, 01:35:16, 23. Eva Wickholm-Ekman, 01:36:49, 25. Kari Pyrhönen, Raaseporin viini- ja juoksuseura, 01:36:52, 24. Touko Wilén, KKT, 01:38:41, 26. Lars Ekman, 01:39:11, 27. Jaana Karppinen, Sundsbergin sudet, 01:39:35, 28. Tanja Nyholm, Karkki-Rasti, 01:40:42, 29. Maijaliisa Valkonen, Lohja, 01:41:54, 30. Tarja Pääkkönen, Karjaan Ura, 01:42:30, 31. Merja Lastuvuori, Hyvinkää, 01:42:41, 32. Malin Danielsson, OK Raseborg, 01:42:50, 33. Sirpa Hellén, KK-T, 01:47:11, 34. Mikko Hakala, Nanhian tunkit, 01:49:28, 35. Arja Kyttänen, Hämeenlinna, 01:50:07, 36. Johan Westerlund, 01:50:28, 37. Anneli Calder, Mesikämmenet ry, 01:52:34, 38. Sonja Laitamäki, Hiki, 01:53:01, 39. Kristiina Kraatari, 01:54:07, 40. Catherine Aiha, FU-47, 01:54:09.